Nic nie zatrzyma mnie

ORGANIZATOREM KAMPANII JEST Diosminex

- Poradnik -

Dokuczliwe obrzęki nóg. Co za nie odpowiada i jak z nimi walczyć?

Puchnięcie nóg to bardzo uciążliwa dolegliwość, z którą zmaga się wiele osób. Przyczyny jej występowania mogą być różne, wywołane zarówno czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi, związanymi z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu poszczególnych układów i narządów. Opuchlizna nóg skutkuje znacznym dyskomfortem odczuwanym przez pacjenta i często utrudnia mu normalną egzystencję. Aby móc skutecznie walczyć z opuchlizną, przede wszystkim należy ustalić przyczynę odpowiedzialną za obrzęk nóg.

Opuchlizna nóg – przyczyny

Obrzęki nóg pojawiają się u osób w różnym wieku, na skutek działania zróżnicowanych przyczyn. Problem ten częściej dotyczy jednak kobiet niż mężczyzn. Opuchnięte nogi często towarzyszą różnego rodzaju chorobom, stanowiąc jeden z ich symptomów, ale nie zawsze. Zdarza się, że puchnięcie nóg spowodowane jest zaburzeniami układu krążenia, przeciążeniami kończyn, a nawet niewłaściwą dietą.

Obrzęki kończyn dolnych mogą towarzyszyć chorobom nerek, chorobom układu sercowo – naczyniowego, chorobom stawów, zaburzeniom pracy wątroby. Wystąpienie opuchlizny związane jest z nadmiernym gromadzeniem się płynu w tkankach znajdujących się w kończynach. Obrzękowi mogą towarzyszyć: uczucie ciężkich nóg, pękanie naczyń krwionośnych (tzw. pajączki), skurcze mięśni, zespół niespokojnych nóg, uczucie bólu. Opuchlizna może pojawiać się na całych stopach, w okolicy kostek lub obejmować swoim zasięgiem także łydki.

Do pozostałych przyczyn obrzęków zalicza się: długotrwałe siedzenie z wyprostowanymi nogami lub przebywanie w pozycji stojącej, przeciążenia kończyn dolnych powstałe na skutek podejmowania dużego wysiłku fizycznego, otyłość, noszenie zbyt mocno opinającej odzieży utrudniającej swobodny przepływ krwi, noszenie butów na wysokich obcasach. Puchnięcie nóg może być ponadto rezultatem zażywania niektórych leków oraz niewłaściwej diety, obfitującej w sól i sztuczne substancje chemiczne, przyczyniającej się do zatrzymywania wody w organizmie.

Skuteczne sposoby na spuchnięte nogi

Aby wyeliminować uciążliwe puchnięcie nóg, przede wszystkim należy poznać przyczynę odpowiedzialną za występowanie dolegliwości. Jeżeli jest ona wynikiem choroby, wówczas konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia, dzięki któremu usuniemy przykre następstwa schorzenia. W przypadku innego rodzaju przyczyn należy skupić się na wyeliminowaniu ich źródła.

Zdarza się też, że czynniki odpowiedzialne za obrzęki nóg są trudne do ustalenia. W takiej sytuacji warto skoncentrować swoje działania na czynnościach mających na celu poprawę krążenia krwi. Należy więc unikać pozostawania przez dłuższy czas bez ruchu. Jeśli wykonywana przez nas praca wymaga długotrwałego utrzymywania jednej pozycji, zadbajmy o to, aby co jakiś czas robić w niej krótkie przerwy, które pozwolą nam poprawić krążenie krwi w kończynach. Pozwólmy odpocząć nogom po pracy. Zadbajmy o to, by znaleźć w swoim napiętym planie dnia chociaż pół godziny na to, aby ułożyć je powyżej serca, co pomoże przywrócić prawidłowe krążenie.

Zwróćmy uwagę na ilość wypijanych w ciągu dnia płynów. Nie powinna być ona mniejsza niż 1,5 litra. Najlepiej wybierać wodę mineralną, niegazowaną. Uzupełnijmy dietę o duże ilości świeżych warzyw i owoców. Zrezygnujmy natomiast z żywności mocno przetworzonej, tłustych, ciężkostrawnych potraw i słodyczy. Postarajmy się ograniczyć sól dodawaną do przygotowywanych posiłków. Zamiast gotowych przypraw wybierajmy świeże i suszone zioła. Starajmy się być też być aktywni fizycznie.

1 Frołow M. Obrzęk nóg. https://zakrzepica.mp.pl/lista/72337,obrzek-nog, Data dostępu: 14.04.2018