Nic nie zatrzyma mnie

ORGANIZATOREM KAMPANII JEST Diosminex

- Poradnik -

Zmagasz się z pajączkami i uczuciem ciężkich nóg? Sprawdź, jak im zaradzić!

Uczucie ciężkich nóg i pajączki na nogach to dwie często występujące dolegliwości, które obniżają samopoczucie, powodując dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Każda z nich spowodowana jest nieprawidłowościami w obrębie układu krążenia. Każda też może skutkować rozwojem poważnych chorób i schorzeń związanych z niewydolnością żylną. Dlatego warto odpowiednio wcześnie podjąć działania zapobiegające ich powstawaniu. W jaki sposób to zrobić?

Uczucie zmęczenia nóg – co może oznaczać i jak mu zapobiec?

Dolegliwość określana mianem uczucia ciężkich nóg częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jej objawami są obrzęki kończyn dolnych połączone z odczuwanym bólem, któremu niekiedy towarzyszą skurcze mięśni. Może też pojawić się pieczenie nóg. Symptomy te nasilają się pod koniec dnia, zwłaszcza wtedy, kiedy przez większą jego część pacjent znajduje się w pozycji stojącej.

Przyczyną uczucia ciężkich nóg jest zastój żylny, na skutek którego zostaje zaburzony prawidłowy obieg krwi w naczyniach kończyn dolnych. Dochodzi wówczas do powstania widocznych obrzęków. Jeżeli dolegliwość pojawia się sporadycznie, na przykład w trakcie upalnego lata lub po całym aktywnie spędzonym dniu, nie powinna budzić niepokoju. Również u kobiet w ciąży niewydolność żylna jest spowodowana uciskiem powiększającej się macicy na żyły, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi z kończyn dolnych.

Jeśli natomiast uczucie ciężkich nóg pojawia się często i bez uchwytnej przyczyny, wówczas należy skontaktować się z lekarzem, który – po przeprowadzeniu potrzebnych badań – oceni co może być przyczyną, a w przypadku stwierdzenia niewydolności żylnej wdroży odpowiednie postępowanie.

Jak usunąć pajączki na nogach?

Ciężkie i bolące łydki to nie jedyne objawy niewydolności żylnej. W kolejnych stadiach niewydolności żylnej na skórze nóg pojawiają się tzw. pajączki, czyli popękane naczynka krwionośne, oraz żylaki, które mogą być widoczne na powierzchni skóry, w miejscu przebiegu żył.

Niewielkie pajączki to zarówno defekt kosmetyczny, jak i objaw niewydolności żylnej. Jeśli się pojawią, należy zadbać o aktywność fizyczną, która poprawia krążenie krwi. Do działań profilaktycznych należy zaliczyć także unikanie stania w jednej pozycji przez długi czas oraz zakładanie luźnej, nie uciskającej nóg odzieży. Niezwykle ważna jest również prawidłowa dieta, która zapobiega otyłości – jednej z głównych przyczyn niewydolności żylnej, której następstwem są pajączki. Aby zapobiegać ich występowaniu, warto ponadto zrezygnować z używek takich jak: kawa, alkohol i papierosy, które zwiększają ryzyko chorób układu krążenia.

1Frołow M. Żylaki. https://zakrzepica.mp.pl/zylaki/63354,zylaki. Data dostępu: 12.04.2018