Nic nie zatrzyma mnie

ORGANIZATOREM KAMPANII JEST Diosminex

- Ulga dla Twoich nóg -

Masz siedzącą pracę? Sprawdź, jak prawidłowo wspierać krążenie żylne!

Wszyscy doskonale wiedzą, jak szkodliwy dla naszego zdrowia jest siedzący tryb życia. I chociaż w życiu prywatnym od nas samych zależy, czy zrobimy coś w kierunku jego zmiany, o tyle w zawodowym nie jest to już takie proste. Siedząca praca bardzo mocno i niestety niekorzystnie wpływa nie tylko na nasz kręgosłup, ale też na nogi, które – znajdując się przez wiele godzin w jednej pozycji – pod koniec dnia puchną i stają się ociężałe. Przyczyną takiej sytuacji jest nieprawidłowe krążenie krwi, które jest rezultatem braku ruchu i długotrwałego utrzymywania kończyn opuszczonych nisko. Wówczas w obrębie ich naczyń dochodzi do zastojów objawiających się wspomnianymi dolegliwościami. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, których zastosowanie pozwala przywrócić prawidłowy obieg krwi.

Drętwienie nóg – przyczyny

Mrowienie w nogach to uczucie bardzo dobrze znane większości z nas. Najczęściej pojawia się ono, kiedy przez długi czas utrzymujemy kończyny w jednej pozycji, przez co utrudniamy swobodny przepływ krwi przez naczynia znajdujące się w nich. Drętwienie może być objawem tworzących się w obrębie naczyń kończyn dolnych zastojów. Inne objawy to: uczucie ciężkich nóg i obrzęki nóg. Często pojawia się ponadto bolesne drętwienie nóg w nocy.

Mrowienie w stopach, drętwienie palców u nóg oraz kurcze palców u nóg lub łydek – to kolejne z objawów nieprawidłowego krążenia krwi, które mogą pojawiać się na skutek zakładania zbyt ciasnych oraz wysokich butów, jak również noszenia mocno uciskającej odzieży (jak na przykład elastyczne skarpetki czy bardzo wąskie spodnie), które – w połączeniu z utrzymywaniem przez długi czas opuszczonych nóg – przyczyniają się do uczucia dyskomfortu.

Drętwienie kończyn, jak i zdrętwiałe palce u nóg, nie należą do przyjemnych doświadczeń i mogą wpływać na komfort naszej pracy, tym bardziej jeśli towarzyszą im obrzęki. Dlatego też warto postarać się o przywrócenie prawidłowego krążenia krwi. W jaki sposób?

Zadbaj o krążenie żylne!

Wymienione dolegliwości, związane z zaburzeniami krążenia, w wielu przypadkach ograniczają się wyłącznie do odczuwania dyskomfortu, jednakże mogą świadczyć także o rozwijającej się chorobie – przewlekłej niewydolności żylnej nóg, której objawów nie wolno lekceważyć. Trzeba więc wspierać układ krążenia, aby przez jak najdłuższy czas pracował prawidłowo. Kluczowe znaczenie w tym aspekcie odgrywa aktywność fizyczna. Jej wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego jest wprost nieoceniony. Dlaczego? Najogólniej rzecz ujmując, podczas podejmowania wysiłku serce zaczyna pompować więcej krwi, przez co krążenie przyspiesza, a krew transportowana jest do każdego fragmentu naszego ciała. Rozpoczynając swoją przygodę z aktywnością fizyczną, warto stopniowo zwiększać zakres wysiłku, dostosowując go do swoich możliwości i wydolności organizmu. Można zacząć od długich spacerów czy rekreacyjnej jazdy na rowerze, a dopiero potem rozpocząć bieganie i inne regularne, bardziej intensywne treningi.

W pracy w pełni korzystajmy z przysługujących nam przerw. Postarajmy się choć na chwilę oderwać od komputera, poruszać stopami, udać się na choćby bardzo krótki spacer po korytarzu. Zadbajmy też o zachowanie prawidłowej postawy. Siedząc, nie zakładajmy nogi na nogę. Jak najczęściej poruszajmy palcami u stóp. W ten sposób pobudzimy krążenie w nogach.

Tuż po aktywności ważną rolę we wspieraniu układu krążenia odgrywa także zdrowa, zbilansowana dieta, która pozwala zachować prawidłową masę ciała. Nadwaga i otyłość, których konsekwencją jest rozwój nadciśnienia tętniczego, bardzo negatywnie oddziałują na układ krążenia, prowadząc do jego dysfunkcji.

1 Ludwikowska K. Ostre niedokrwienie kończyn dolnych. https://choroby-ukladu-krazenia.mp.pl/choroby/165421,ostre-niedokrwienie-konczyn-dolnych. Data dostępu: 15.04.2018