Nic nie zatrzyma mnie

ORGANIZATOREM KAMPANII JEST Diosminex

- Poradnik -

Parestezje – o czym może świadczyć częste mrowienie kończyn?

Pieczenie, kłucie, palenie czy mrowienie w nogach lub innej części ciała – to odczucia określane w języku medycznym jako parestezje1. Choć nie wiążą się z bólem, są nietypowe i niepokojące. Jaka jest ich przyczyna? Tajemnicze mrowienie nie w każdym przypadku musi oznaczać chorobę, jednak zdarza się, że ma związek z poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi.

Jakie są możliwe przyczyny parestezji kończyn?

Zdarza się, że drętwienie łydek albo rąk pojawia się po przyjęciu niewygodnej pozycji, na przykład długotrwałym siedzeniu po turecku albo spaniu z głową opartą na zgiętej ręce. Wówczas wystarczy rozruszać kończynę, żeby nieprzyjemne odczucia ustąpiły. Jednak czasami drętwienie czy mrowienie pojawia się bez jasnej przyczyny, nie przemija albo nawet nawraca. Wtedy mamy do czynienia z chroniczną postacią parestezji, która może wynikać z choroby lub uszkodzenia nerwu. Przewlekłe, samoistne parestezje wymagają wizyty u lekarza.

Mrowienie w nodze a żylaki

Parestezje, które dotyczą kończyn dolnych, pojawiają się czasami u osób borykających się z przewlekłą niewydolnością żylną nóg. Innymi objawami tej choroby są: uczucie ciężkości nóg (szczególnie pod koniec dnia), niska tolerancja wysiłku, uczucie pieczenia, nocne kurcze, obrzęki, zmiany naczyniowe: pajączki, żyły siateczkowate oraz żylaki.

Na kolejnych etapach skóra może tracić elastyczność, staje się cieńsza i pokrywają ją brunatne przebarwienia. Zaawansowana postać przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych wiąże się z ryzykiem powstania owrzodzeń2.

Niestety, przewlekła niewydolność żylna nóg jest częstym problemem, szczególnie dotyczącym kobiet. Sprzyjają jej czynniki genetyczne, ale też stojąca lub siedząca praca, ciąża, przyjmowanie leków hormonalnych, praca w wysokiej temperaturze, nadwaga i otyłość, siedzący tryb życia, dźwiganie ciężarów, urazy lub operacje nogi, a także upływ czasu, gdyż u osób starszych przewlekła niewydolność żylna występują częściej2,3,4.

Parestezja – leczenie Jeżeli powodem wystąpienia parestezji jest przebycie wypadku, uraz lub przewlekła choroba, wówczas możliwe jest jej leczenie. Należy wówczas wyeliminować czynniki, które sprzyjają parestezjom, jak nadmiar alkoholu, niewłaściwa postawa podczas pracy oraz źle skomponowana dieta, która nie zapewnia odpowiedniej podaży witamin, niezbędnych do prawidłowego działania układu nerwowego5. W przypadku objawów niewydolności krążenia żylnego nóg bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby. Pamiętaj, że jeśli regularnie doskwierają Ci obrzęki i bóle nóg, a tym bardziej, gdy zauważysz u siebie pajączki lub żylaki, musisz zgłosić się do lekarza. Podstawowym badaniem diagnostycznym w chorobach żylnych jest USG metodą Dopplera (ultrasonografia dopplerowska). To bezinwazyjna i bezbolesna procedura, dzięki której możliwe jest stwierdzenie przyczyny i stopnia zaawansowania schorzenia2. Na podstawie przeprowadzonych badań Twój lekarz dobierze dla Ciebie odpowiednią terapię. Istnieją środki wzmacniające naczynia krwionośne, które zapobiegają pogłębianiu się problemu i niwelują przykre objawy niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych. Wczesna postać wymaga natomiast działań profilaktycznych, takich jak pozbycie się ewentualnej nadwagi, ćwiczenia, unikanie długotrwałego siedzenia lub stania5. Ważne, aby nie ignorować długotrwałych lub nawracających parestezji. Choć mrowienie czy drętwienie uda, łydki albo dłoni nie zawsze musi oznaczać coś groźnego, lepiej jest zgłosić problem specjaliście i jak najszybciej podjąć terapię. 1Padjas A. Parestezje. https://zapytajlekarza.mp.pl/lista/show.html?id=99175 Data dostępu: 17.04.2018 2Łastowiecka-Moras E. Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy. Bezpieczeństwo pracy. 2015(6): 16-19 3Weiss R. Varicose Veins and Spider Veins. https://emedicine.medscape.com/article/1085530-overview Data dostępu: 17.04.2018 4Frołow M. Żylaki. https://zakrzepica.mp.pl/zylaki/63354,zylaki Data dostępu: 17.04.2018 5Wisco L. How to Prevent Varicose Veins. https://www.healthline.com/health/how-to-prevent-varicose-veins Data dostępu: 17.04.2018